DSC00832

Moc życzeń noworocznych w Pierwszy Dzień Nowego Roku

Kontynuując realizację mojego planu, pierwszego dnia Nowego Roku, podążając za tłumem Hongkongczyków wylądowałam w wiosce Lam Tsuen na Nowych Terytoriach. Jest tam bardzo stare drzewo, na które wierni tradycji wrzucają swoje życzenie noworoczne. Właściwie to nie jest cała prawda, ale o tym zaraz… Może to ludzie skupieni na składaniu życzeń noworocznych, może kadzidła z buddyjskich świątyń wokół, a może wiatraki podczas zachodu słońca (jeden z symboli Chińskiego Nowego Roku), którymi przyozdobiona była wioska, ale całe wydarzenie pomimo oczywistych tłumów wydało mi się bardzo relaksujące.

IMG_7978 IMG_7974 IMG_7970

IMG_8040

 • Kolacja Wigilijna
 • “O północy” W Wong Tai Sin
 • Rynek kwiatowy w Wiktoria Parku

2. Pierwszy dzień Nowego Roku

 • Festiwal Życzeń oraz drzewo życzeń
 • Noworoczna Parada

3. Drugi dzień Nowego Roku

 • Wróżby w Świątyni Che Kung
 • Pokaz fajerwerków nad Zatoką Wiktorii

Co roku w Lam Tsuen w Chiński Nowy Rok odbywa się Festiwal Dobrych Życzeń. Wspomniane we wstępie stare drzewo rzeczywiście stoi pośrodku placu w wiosce, ale tak naprawdę życzenia wrzuca się na sztuczne drzewo specjalnie przygotowane na tą okazję. W ogóle powiem Wam, że czasem przeraża mnie poziom zestandaryzowania pewnych praktyk w Hongkongu i pewnej sztuczności, która jest tutaj akceptowana i wręcz chwalona, ale z drugiej strony dla mnie liczy się przygoda i Lam Tsuen rzeczywiście takową się okazała.

IMG_7987IMG_7990

Życzenia wrzuca się na drzewo wraz z mandarynką. Gotowy pakiet: karta z życzeniami oraz mandarynka połączone sznureczkiem można nabyć na stoiskach podczas festynu. Śmieszne jest to, że nawet życzenia są już wpisane i wystarczy tylko zaznaczyć to czego chciałoby się sobie życzyć na przyszły rok. Szczęśliwie w liście egoistycznych życzeń o powodzenie, pieniądze, zdrowie i takie tam zaznał się chociażby pokój w kraju i na świecie. Ufff jednak jest nadzieja, że nie wszyscy są tacy samolubni. 😉

IMG_7939 IMG_8027

Obok drzewa płynnie również mała rzeka. Zdaje się, że też jest ona sztucznie utworzona, gdzie można puszczać lampiony z życzeniami. W wiosce są jeszcze dwie świątynie, gdzie wierni mogą składać dziękczynienie oraz oczywiście życzenia na nadchodzący rok.

Wieczorem tego dnia odbywa się Parada Noworoczna promująca tradycyjne chińskie stroje oraz dekoracje, choć nie tylko. W tym roku niestety nie udało mi się w niej uczestniczyć, ale pamiętam, że w zeszłym wypatrzyłam paradujących artystów z Polski z Polską flagą. Tak, tak dla mnie też to było ogromnym szokiem. J Całość  to około półtorej godziny niesamowitego tańca świateł, kolorów, radości, akrobacji oraz chińskiego folkloru. Nie brakuje występu smoka i tańców lwów.

DSC00868 DSC00826 DSC00701 DSC00652 DSC00788 DSC00749

Poniżej wrzucam też dla chętnych linki z opisami wydarzeń, dzięki którym udało mi się zaplanować wszystkie noworoczne atrakcje.

Next Stop Hong Kong

Hong Kong Traveller 

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook
 • Marcin Wojnar

  miałem przyjemność być w hk w okolicach nowego roku. ze zdjęcia z parady wynika, że przez chwilę staliśmy obok siebie (za plecami midador mansion, tylko ja się nie dopchałem do pierwszego rzędu) :) miasto robi fenomenalne wrażenie, zwłaszcza gdy się je skonfrontuje z obrazami z filmów wong kar-waia.

  pozdrawiam

  /sorry za dubel, poprzedni komentarz zaginął

 • Pingback: Chiński Nowy Rok – przewodnik dla początkujących | Hong Kong Dreaming()