Wycieczka do Makau, czyli jak przegrałam 10$

Kilka dni temu miałam okazję na kilka dni wybrać się do pobliskiego państwa-miasta Makau. Jest to podobnie jak Hongkong specjalny region administracyjny Chin. Oznacza to, że pomimo oficjalnej przynależności do Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong oraz Makau cieszą się dużą swobodą polityczną, ekonomiczną i społeczną. Są to również regiony, które pod wpływem swojej kolonialnej historii kulturowo różnią się od Chin kontynentalnych.

IMG_3133 IMG_3036

IMG_3213 IMG_3214 IMG_3212

Makau jest byłą kolonią portugalską i skupiskiem ogromnej ilości kasyn. Jest nazywane azjatyckim Las Vegas i nie bez powodu. The City of Dreams, czyli dzielnica ogromnych hoteli, budowanych jeden przy drugim przypomina wyglądem właśnie Las Vegas. Hotele nie są dla siebie konkurencją, a raczej ich nagromadzenie wspiera biznes w regionie. Kasyna to genialny pomysł na stymulowanie wzrostu gospodarczego Makau. W Chinach kontynentalnych bowiem, hazard jest zakazany, a kasyna nielegalne. Nic więc dziwnego, że we wszystkich hotelach słychać przeważnie język chiński w wesji kontynentalnej, czyli mandaryński. Chińczycy z Kontynentu napływają do Makau w ogromnych ilościach i nie żałują pieniędzy na rozrywkę, relaks i dobre jedzenie.

article-1089254-0247F58C000005DC-708_634x377

Wybór Makau dla chińskich hazardzistów jest zupełnie naturalny. Łatwo im się tutaj dostać – wiza do Makau to dla Chińczyków zwykła formalność, w przeciwieństwie do Stanów, gdzie wyjechać jest raczej trudno i do tego, daleko. Mogą dogadać się tutaj we własnym języku oraz nie muszą dostosowywać się do panujących w innych krajach zwyczajów. Dla mnie osobiście najbardziej szokującym jest  fakt, że w kasynach pomimo wyraźnie wyeksponowanego zakazu palenia, prawie wszyscy mężczyźni palą papierosy, a z zakazów zdają się sobie nic nie robić.

Chińczycy kochają hazard i ma to swoje uwarunkowania również w kulturze, co zresztą podejrzewam było jednym z powodów zakazania gier hazardowych w Chinach. W buddyzmie oraz tradycyjnych wierzeniach chińskich numery oraz różne ich kombinacje mają wielki wpływ na życie. Wiara w przeznaczenie oraz pomyślność losu, w konkretnych dniach jest także bardzo silna. Z tego też przekonanie o wielkich wygranych i pomyślności w grze w dniu urodzin bądź szczęśliwych dniach, wyznaczanych przez gwiazdy albo wróżów. Osobiście, nigdy mnie hazard nie interesował i szczerze wątpię w szansę jakieś większej wygranej, ale w Makau postanowiłam obstawić liczby za 10HKD, czyli bardzo niewielką kwotę. Nie miałam szczęścia, ponieważ całość kwoty przegrałam. Według filozofii Chińczyków, pewnie to nie był mój dzień albo godzina.

IMG_3038IMG_3099 

Zamiast grania, z racji, że uwielbiam pływanie, dużo bardziej interesowało mnie spędzanie czasu w hotelowym basenie i na masażach. Takie właśnie rozrywki są bardzo typowe, dla rodzin graczy albo samych graczy w chwilach, gdy skończą im się pieniądze.

Macau Tower

Muszę koniecznie wspomnieć o wieży obserwacyjnej znajdujące się w Makau, ponieważ widok na miasto jest naprawdę niesamowity. Wieża została oddana do użytku w 2001 roku i jej całkowita wysokość to 338 metrów. Najwyższy punkt obserwacyjny jest położony o 100 metrów niżej. Co według mniej jest najbardziej ekscytujące po wjechaniu na górę i spojrzeniu na panoramę Makau, to możliwość wykonania skoku na bungee oraz podniebna przechadzka. Jest to najwyżej położone miejsce do miejskich przechadzek na świecie. Na bungee niestety nie udało mi się skończyć, pomimo drugiej już mojej wizyty na wieży Makau. Bardzo żałuję i przymierzam się do skoku w najbliższej przyszłości. Mając możliwość porozmawiania z ludźmi, którzy skok wykonani odnoszę wrażenie, że jest to niezapomniane przeżycie i warto to zrobić zwłaszcza w Makau, gdzie zachowany jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, pracują fantastyczni ludzie, a co najważniejsze widok zapiera dech w piersiach.

IMG_3157

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook