Central & Mid-levels – „schody do miejskiego nieba”

Hong Kong podzielony jest na trzy duże jednostki administracyjne: wyspę Hong Kong, Kowloon oraz Nowe Terytoria. Oprócz tych trzech obszarów istnieje również ogromna ilość wysp mniejszych bądź większych, wśród których najbardziej znanymi są: Lantau, gdzie znajduję się lotnisko, Wyspa Lamma, w pobliżu której jakiś czas temu miała miejsce katastrofa statku oraz Cheng Chau.

hongkong-districts-map

Źródło: http://www.chinatouristmaps.com

Wyspa Hong Kong to jeden, z terenów, gdzie bardzo dużo się dzieje. Wiele ogromnych firm oraz przede wszystkim banków ma tutaj swoje siedziby, zwłaszcza w centralnej części wyspy. Jest również dużo knajpek, restauracji, klubów, barów, sklepów.

Na wyspie mam okazję mieszkać po raz pierwszy, choć to dość nietypowe dla obcokrajowców, którzy przeważnie tutaj znajdują swoje pierwsze miejsce zamieszkania. Wysłani przez zagraniczne firmy na kontrakty szukają mieszkań w pobliżu miejsc pracy. Obecnie dzięki uprzejmości koleżanki z Polski, która pozwoliła mi się u siebie zatrzymać na czas poszukiwania nowego mieszkania, mam okazję uczestniczyć w życiu dzielnicy Central i codziennie korzystać z najdłuższych na świecie ruchomych schodów miejskich Mid-levels.

Mid-levels

Schody te z przerwami ciągną się od samej stacji metra Hong Kong do połowy drogi na Peak –najwyższego wzgórza na Hong Kong Island. Mieszkają tutaj przede wszystkich ludzie pracujący w okolicznych bankach oraz międzynarodowych firmach. Jest tutaj również bardzo dużo tzw. ekspatów, czyli zawodowo pracujących obcokrajowców mieszkających tutaj na stałe. Więcej o Mid-levels można się dowiedzieć z materiału BBC w linku poniżej: http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8441626.stm

images

Źródło: http://www.traveljournals.net/pictures/185718.html

To nie jest tak, jak myślą niektórzy, że każdy biały jest ekspatem. Do tej grupy, według kilku definicji należą ludzie, którzy ze swojego kraju ojczystego zostali wysłani przez firmę do stałej pracy za granicą. Tacy ludzie to przede wszystkim wszelkiego rodzaju specjaliści oraz biznesmeni na międzynarodowych kontraktach.

Jak się zapewne domyślacie, ze względu na profil mieszkańców jest to dzielnica, gdzie mieszkają ludzie zamożni. Obserwuje również o wiele większą dostępność i obecność europejskiego stylu życia. Pobliska dzielnica rozrywki, SoHo oferuje niezliczoną ilość barów, winiarni, cocktail barów i knajpek z przekąskami. Czasem jadąc schodami ruchomymi mam wrażenie, że obserwuje ulice Londynu latem. Ludzi stojący w grupkach i pijący piwo na przed barem:  dziewczyny na obcasach i w krótkich spódnicach, gotowe do dalszych wycieczek po klubach, faceci w garniturach, sączący wino po długim dniu pracy; emerytowani Brytyjczycy na sportowo wcinający barowe przekąski. Oprócz regularnych barów, można wybrać się do któregoś z bardziej ekskluzywnych miejsc z widokami. Tutaj z kolei czuć w powietrzu nowojorską atmosferę coctailbarów z tarasami widokowymi, skąd można podziwiać panoramę miasta nocą. A ta, szczerze przyznam jest naprawdę imponująca.

2.2.1.2-Soho_03c (1)

Żródło: http://www.discoverhongkong.com/us/dine-drink/where-to-eat/soho.jsp

Dodatkowo, dzielnica jest pełna restauracji, gdzie można dobrze zjeść „po zachodniemu”. Wybór produktów warzywnych, sałatek, które są raczej specjalnością kuchni europejskiej jest ogromny. Wiele restauracji oferuje zdrową oraz ograniczą żywność.  Nawet oferta popularnych supermarketów różni się od tego, co ofertowane jest w tej samej sieci, ale na przykład po stronie Kowloon. Wszystko to podyktowane jest dużą koncentracją osób z zachodnich kręgów kulturowych na wyspie.

Jest tutaj również wiele prestiżowych szkół podstawowych i średnich. Duża część z nich do właśnie szkoły międzynarodowe, gdzie dostać się niełatwo, a czesne jest bardzo wysokie. Wykładowym językiem w takich szkołach jest język angielski, ale istnieją również szkoły francuskie. W pobliżu znajduję się również jeden z najlepszych uniwersytetów w Azji i na świecie Hong Kong University.

Europejczycy na wyspie mieszkają już od dawna. Hong Kong jest bowiem byłą kolonią brytyjską i to właśnie Peak oraz Mid-levels były siedzibą pierwszych kolonizatorów. Wielokulturowość i pluralizm narodowościowy jest więc historyczną konsekwencją tego miejsca. Taki obraz Hong Kongu funkcjonuje również w zbiorowej świadomości, ale Hong Kong to jednak znacznie więcej niż Mid-levels i Peak, ale o tym w kolejnych postach.

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook