Kwan_Bajecznie bogaci Azjaci

Bling bling po azjatycku – Bajkowo bogaci Azjaci

Uwielbiam wracać do Polski, zwłaszcza w takie piękne lato jak te. Cudowna pogoda, piękne słońce i przyjemna temperatura bez tej dręczącej wysokiej wilgotności, jaka panuje w Azji Południowo – Wschodniej. Jestem w domu!

Przez kilka pierwszych dni większość czasu spędziłam na odpoczynku i na powietrzu, między innymi czytając książki. Nie ma to jak domowa kawa mrożona, przepyszne świeże polskie owoce sezonowe i czytanie w pozycji „pół – leżącej”! Nie ma lepszych wakacji! Pomimo, że ledwo przyjechałam do domu, jakoś wyraźnie trudno mi się oderwać mi się od realiów azjatyckich i za sprawą Wydawnictwa Znak wyobraźnią ciągle jestem w parnej Azji.

Wydawnictwo poprosiło mnie o polecenie polskiego wydania książki i ze względu na to, że pozycja dotyczy Azji i jest interesująca chciałabym Wam o niej opowiedzieć.

IMG_6776

 

(Książki oczywiście przyzwyczaiłam się czytać w wersji elektronicznej, która dzięki iBooks bądź innym aplikacjom zawsze mam przy sobie)

Tym razem nie będzie o zatłoczonych uliczkach, tłumie, głośnych targowiskach, śniadaniach za 30 dolarów Hongkongskich w towarzyskie dziesięciu innych nieznajomych z Tobą przy stole, małych mieszkankach gdzie sypialnie są wielkości łazienki, a pomoce domowe śpią w wannie. Choć te tematy są mi pewnie dużo bardziej bliskie! 😉

Będzie a o oazach spokoju, pałacach z niezaliczoną ilością pokoi, niedzielnych śniadań „dim sum” w najbardziej prestiżowych klubach sportowych gdzie na samo członkostwo wydaje się fortunę, prywatnych odrzutowcach, jachtach  ze studiem jogi na pokładzie, prestiżowych uczelniach, prywatnych bankierach, a przede wszystkich o niezwykłej zawiłości azjatyckich relacji społecznych.

Capture2

Źródło: Instagram #crazyrichasians

Książka Kwana opowiada o kilku powiązanych ze sobą rodach Chińczyków z fortunami o nieziemskiej wartości. Akcja książki dzieje się głównie w Singapurze, ale nie tylko. Poznajemy styl życia klanów Yeung, Shang oraz Tsien również w takich lokalizacjach jak Paryż, Londyn, brytyjska prowincja, Nowy Jork oraz oczywiście Hongkong (tutaj urzęduje rodzina Pana Cheng). Kwan wprowadza nas w świat Chińskich rodzin nieziemsko bogatych od pokoleń, wprowadza nową perspektywę na utarty w świecie zachodnim stereotyp nowobogackich Chińczyków bez klasy i gustu.

Świetnie wyjaśnia sytuację tych multimilionerów w jednym dialogu w książce:

-„…przede wszystkim musisz zrozumieć, że są dwa rodzaje Chińczyków: ci z kontynentu, którzy zbili fortunę w ciągu ostatniej dekady, tak jak wszyscy bogaci Rosjanie, oraz Ci zamorscy, którzy opuścili Chiny na długo przed pojawieniem się komunistów, nierzadko setki lat temu i rozprzestrzenili się w innych częściach Azji, po cichu gromadząc ogromne majątki. Jeśli spojrzysz na wszystkie kraje w Azji Południowo- Wschodniej, zwłaszcza na Tajlandię, Indonezję, Malezję przekonasz się, że właściwie cały handel kontrolują zamorscy Chińczycy.”

Kwan wprost nie wyjaśnia, ale to właśnie kultura azjatycka, tak silnie zakorzeniona w wartościach rodzinnych i więzach rodzinnych nawet z dalekimi krewnymi, wspiera rozwój tych bajkowych majątków.

Książka to właśnie idealna pozycja na lato. Nieobowiązująca, bajkowa historia z dużą dawką humoru, w której oczywiście jest ziarnko prawdy i obserwacji autora – Kwan bowiem miał okazję obracać się w tym kręgach niejednokrotnie i szczerze wydaje mi się, że wyjątkowo dobrze rozumie ten świat. Urodził się w Singapurze i do 12 roku życia miał okazję być częścią tego ekstrawaganckiego, pełnego elementów bajkowych świata.

Autor w wyjątkowo szczegółowy i nieco komediowy sposób pokazuje również problem przepaści międzypokoleniowej. Z jednej strony bajecznie bogate rodziny zamorskich Chińczyków kształcą swoje dzieci na Zachodzie, z drugiej stawiają przed nimi wyjątkowo tradycyjne w kulturze chińskiej oczekiwania, które dla wychowanych w Stanach młodych Chińczyków wydają się zupełnie odstające od rzeczywistości.

Capture1

Źródło: Instagram #crazyrichasians

Prestiżowy wymiar miasta Hongkong opisany jest wyjątkowo realistycznie. Dla każdego kto choć minimalnie zna Hongkong od razu wyraźnie rysują się analogie. Chińskie Towarzystwo Sportowe w Causeway Bay wzorowane jest na Football Club przy Hong Kong Jockey Club (dla którego zresztą miałam okazję pracować przy jednym projekcie, ale to już opowieść na inną okazję), gdzie członkami historycznie były tylko wyjątkowo bogate i znane rodzinny hongkongskie i gdzie popularnym było oglądanie wyścigów konnych w wydzielonej loży przy wystawnych posiłkach zapewnianych przez klub. Niektóre nazwiska powiązane z Chengami to proste nawiązania do znanych zamożnych rodzin hongkongskich.

Ludzie opisani w książce Kwana to nie są tylko bogaci ludzie to są ludzie bogaci w chiński sposób i to już jest inna bajka.

Podobno Hollywood już się zastanawia kogo obsadzi w tym filmie! Oby to nie byli sami biali aktorzy! Lol 😉 Świetna bestsellerowa rozrywka na wakacje, która wzbudziła zainteresowanie bogatymi Chińczykami na zachodzie! Letni smaczek czytelniczy! 😉

Książkę można nabyć również internetowo pod poniższym linkiem.

Kevin Kwan „Bajecznie bogaci Azjaci”

Jeśli ktoś już przeczytał bądź ma zamiar koniecznie dajcie znać w komentarzach! Jakich aktorów z Hollywood widzielibyście w głównych rolach, gdyby powstał film na podstawie tej książki?

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook