travel-without-us-passport

Q&A – Podróż do Hongkongu 2 – Na miejscu

Ostatnio kiedy tylko pada słowo Hongkong, wszyscy mimowolnie myślimy o ciągle trwających pro-demokratycznych protestach w Central oraz Admiralty. Dla odmiany, chicałabym jednak zaprezentować dziś kolejną cyklu “Q&A” i odpowiedzieć zbiorczo na Wasze pytania z bloga. Jeśli chcecie wiedzieć jak przygotować się do podróży do Hongkongu polecam dobrze zapoznać się z poniższym postem w połączeniu z poprzednim “Q&A – Podróż do Hongkongu” 

  1. Jaką walutę ze sobą zabrać? Czy można płacić kartą?

Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ w Hongkongu można wymienić każdą międzynarodową walutę: EUR, USD czy GDP. Oczywiście, nie polecam przywozić ze sobą tylko PLN, ponieważ z wymianą tej waluty mogą być już problemy. Istnieje wiele punktów wymiany walut, zwłaszcza w miejscach bardzo turystycznych, zatem nie ma problemu z wymianą na HKD.

W znacznej większości sklepów oraz restauracji akceptowane są międzynarodowe systemy płatnicze Visa oraz Mastercard.

crt_hkex_G_20111110045623

Zdjęcie dzięki blogs.wsj.com

  1. Czy do Hongkongu potrzebna jest wiza?

Każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, w tym Polski, przysługuje wiza turystyczna na 90 dni. Taką wizę dostaje się na lotnisku przy wjeździe do Hongkongu. Nie trzeba wcześniej udawać się do ambasady by wyrobić wizę. Więcej o systemie wizowym można przeczytać na rządowych stronach Hongkongu tutaj.

  1. Czy warto kupować elektronikę w Hongkongu?

W Hongkongu nie ma podatku od sprzedaży. Wydawać by się zatem mogło, że ceny wielu produktów są tańsze. Dawno temu isniało takie przekonanie, że w Hongkongu można zakupić tanio aparaty fotograficzne, telefony I inne sprzęty elektroniczne. Nie mniej jednak, odkad wiele marek sprzetów elektronicznych prowadzi globalną poplitykę cenową, różnice w cenach nie są aż tak wyraźne. Jeśli ktoś nastawia się na zakupy, większośc producentów posiada również sklepy online, warto zatem sprawdzić najpierw sprawdzić ceny online.

  1. Czy można kupić tygodniowy bilet na metro?

Nie, w Hongkongu nie istnieje system limitowanego okresu przejazdów. Nie uda się zatem nabyć biletu tygodniowego, czy miesięcznego. Dla wszystkim podróżujących polecam kartę Octopus, którą można “naładować” konkretną kwotą i korzystać we wszystkich środkach transport publicznego.

  1. Ile kosztuje przejazd taksowka?

Taxi

W Hongkongu isnieją trzy rodzaje taksówek. Czerwona tzw. “urban taxi” porusza się właściwie po całym Hongkongu. Jest to najbardziej popularny typ taksówki. Zielona – zarezerwowana jest tylko i wyłącznie do poruszania się po Nowych Terytoriach. Niebieska natomiast przewozi osoby tylko i wyłącznie w obrębie Wyspy Lantanu.

Opłata za 1km przejazdu czerwoną taksówką wynosi 8 HKD jeśli dystans, który pokonujemy nie przekracza 9 km. Po przekroczeniu 9 km jeden kilometr kosztuje 5 HKD. Minimalna opłata wynosi 22 HKD.

Oczywiście, należy również brać pod uwagę opłaty za przejazd z lotniska oraz opłaty bagażowe.

Więcej informacji nt. opłat za przejazd taksówką znajdziecie na rządowych stronach Departamentu Transportu.

 

Jeśli macie więcej pytań śmiało piszcie do mnie na Facebooku bądź zadawajcie je w komentarzach. Oczywiście, o ile nie odpowiedziałam na te pytania wcześniej na blogu 😉

Share on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Facebook